kobieta_odczuwajaca_bol

Objawy mięśniaków – nieprawidłowe krwawienia maciczne

Jednym z objawów mięśniaków macicy mogą być nieprawidłowe krwawienia maciczne. Ich mianem określa się krwawienia z jamy macicy, które ze względu na czas ich trwania, obfitość i rytm, w istotny sposób odbiegają od prawidłowo występujących miesiączek.

Najprościej rzecz ujmując, za nieprawidłowe uważa się takie miesiączki, które trwają dłużej niż 7 dni, cykle są krótsze niż 21 dni lub/i utrata krwi podczas miesiączki przekracza 80 ml.

Nieprawidłowe krwawienia maciczne mogą być pochodzenia organicznego (zmiany chorobowe w obrębie macicy np. mięśniaki, polipy endometrialne, adenomioza, endometrioza, rak endometrium itp.) lub czynnościowego (zaburzenia cyklu miesiączkowego o podłożu nieprawidłowości hormonalnych). Do organicznych przyczyn nieprawidłowych krwawień z macicy zalicza się także choroby zapalne układu rodnego, takie jak zapalenie szyjki macicy czy endometrium.

Na przebieg prawidłowego cyklu miesiączkowego wpływają także choroby narządów innych niż rozrodcze np. tarczycy czy wątroby. Istotną grupą przyczyn są zaburzenia krzepnięcia na różnym tle a także inne choroby krwi np. białaczka. O nieprawidłowych krwawieniach z macicy o podłożu czynnościowym możemy mówić jedynie wtedy, gdy wykluczymy przyczynę organiczną.

Dominującą przyczyną czynnościową nieprawidłowych krwawień z macicy jest brak owulacji (jajeczkowania). Brak owulacji prowadzi do następowego braku progesteronu – hormonu wytwarzanego przez tzw. ciałko żółte powstające w jajniku z pękniętego pęcherzyka jajnikowego. Ciągła ekspozycja na estrogeny bez “parasola” nad śluzówką macicy w postaci progesteronu prowadzi do przerostu błony śluzowej macicy, jej nieprawidłowego złuszczania i w następstwie do obfitego lub/i przedłużającego się krwawienia z macicy.

Sytuacja taka występuje najczęściej w dwóch okresach życia kobiety: tuż po pokwitaniu oraz w okresie przedmenopauzalnym. Nieprawidłowe krwawienia maciczne znacznie rzadziej występują w cyklach owulacyjnych tj. w cyklu, podczas którego dochodzi do jajeczkowania (uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego).