Mięśniaki macicy a płodność kobiety
Mięśniaki macicy mogą niekorzystnie wpływać na płodność kobiety. Wykrywa się je czasem w trakcie rutynowej diagnostyki u kobiet mających trudności z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem.
Umiejscowienie mięśniaków w okolicy ujść jajowodów do jamy macicy może powodować niedrożność jajowodów. Liczne, nawet drobne rozsiane mięśniaki podśluzówkowe mogą utrudniać zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy.
Usunięcie mięśniaków macicy u niepłodnych kobiet pozwala na zajście w ciążę w 30-80% przypadków. Zaobserwowano zależność między występowaniem mięśniaków a uzyskiwaniem słabych wyników w zakresie technik wspomagania rozrodu (np. zapłodnienia pozaustrojowego).
Wskaźnik ciąż w programie IVF jest znacznie niższy u kobiet z mięśniakami podśluzówkowymi i śródściennymi, nawet jeżeli macica nie została zmieniona lub zniekształcona.
W związku z tym wielu ekspertów uważa, że u kobiet z niepłodnością i mięśniakami podśluzówkowymi lub śródściennymi należy przed zastosowaniem metod wspomaganego rozrodu usunąć mięśniaki operacyjnie lub przeprowadzić terapię farmakologiczną.