Częstotliwość występowania mięśniaków
Przyczyny powstawania mięśniaków nie zostały do końca zdefiniowane. Większość teorii łączy ich etiologię z nierównowagą hormonalną organizmu, a dokładniej z nadmierną produkcją lub zwiększoną wrażliwością na estrogeny.
Za hipotezą tą przemawia fakt, iż mięśniaki macicy występują praktycznie jedynie u kobiet w wieku rozrodczym (większość przypadków rozpoznania mięśniaków dotyczy kobiet w wieku rozrodczym -między 35 a 45 rokiem życia). Ale z drugiej strony nie każda kobieta z wysokim poziomem estrogenów ma guzy macicy.
W ostatnich latach pojawiło się wiele dowodów, że w powstawaniu i wzrastaniu mięśniaków kluczową rolę odgrywają nie estrogeny ale inny hormon produkowany przez jajnik – progesteron.
Według niektórych badaczy, przyczyn powstawania mięśniaków należy szukać w nieprawidłowym rozwoju narządów rozrodczych jeszcze w okresie płodowym. Mięśniaków macicy prawie w ogóle nie spotyka się u dziewcząt przed okresem pokwitania.
Natomiast u kobiet po menopauzie wielkość guzów pozostaje niezmieniona lub ulega niewielkiemu zmniejszeniu. W rzadkich przypadkach obserwuje się gwałtowny wzrost mięśniaków po okresie przekwitania – jest to bardzo niepokojący objaw sugerujący złośliwy charakter guza.
Zwraca się uwagę na skłonność do dziedziczenia tej choroby, choć i ta prawidłowość nie zawsze się potwierdza. Mięśniaki częściej pojawiają się u kobiet, które nie rodziły, ale i to nie jest regułą.
A zatem nie ma klarownych reguł, w myśl których są kobiety skazane na powstanie u nich mięśniaków albo takie, u których guzy te na pewno nie powstaną.