Wyłuszczenie mięśniaków
Miomektomia (wyłuszczenie mięśniaków) jest operacją mającą na celu usunięcie samych mięśniaków i zachowanie macicy – stanowi alternatywną metodę operacyjną w stosunku do histerektomii. Celem miomektomii jest zachowanie zdolności rozrodczych kobiety i jednoczesne złagodzenie takich dolegliwości, jak obfite miesiączki, bóle czy objawy uciskowe.
W przypadkach zastosowania miomektomii w leczeniu krwotoków macicznych związanych z mięśniakami podśluzówkowymi, ponad 80% kobiet zgłasza po operacji poprawę. Przebieg ciąży po miomektomii jest na ogół prawidłowy – stosunkowo rzadko dochodzi do pęknięcia ściany macicy w miejscu blizny w okresie późnej ciąży lub w czasie porodu (mniej niż 1% przypadków).
Do czasu wprowadzenia technik laparoskopowych wszystkie miomektomie wykonywane były techniką klasyczną (poprzez otwarcie jamy brzusznej). Guzy macicy, których wielkość przekracza 6 cm, uważa się zwykle za zbyt duże, aby można je było operować metodą laparoskopową, jakkolwiek są ośrodki podejmujące się takich operacji.
Podobnie jak w przypadku histerektomii, miomektomia laparoskopowa trwa na ogół dłużej ale z kolei pobyt pacjentki w szpitalu i rehabilitacja pooperacyjna są krótsze. Po wyłuszczeniu mięśniaków (miomektomii) do ponownego ich powstawania dochodzi nawet w 27% przypadków w ciągu 10 lat od zabiegu. Wskaźnik nawrotów jest dwukrotnie niższy u kobiet, które urodziły dziecko po miomektomii, niż u tych, które nie zaszły w ciążę po operacji. Wskaźnik ten jest również niższy u kobiet, u których podczas operacji stwierdzono mniej mięśniaków macicy.