Innowacyjny preparat w leczeniu objawów mięśniaków

Codziennie u kilkuset kobiet w Polsce diagnozuje się mięśniaki. Część pacjentek jest zaskoczona, gdyż nie odczuwa żadnych dolegliwości. Jednak wiele kobiet skarży się na liczne objawy. Najczęściej odczuwalne to: ból w czasie miesiączki, jej znaczne wydłużenie i zwiększenie utraty krwi, przewlekłe plamienia, okresowe krwotoki, uczucie ciężaru w podbrzuszu, a nawet ucisk powiększonej macicy na sąsiednie narządy. W przypadku nasilonych dolegliwości lub znacznych rozmiarów mięśniaków jedynym proponowanym leczeniem jest operacja. Mięśniaki są najczęstszym powodem usunięcia macicy. W USA wykonuje się rocznie 600 tysięcy takich zabiegów, aż w 38,7% powodem ich wykonania są mięśniaki.

Mięśniaki występują u kobiet w każdym wieku. Jednak najczęściej zdarzają się w okresie okołomenopauzalnym. Dlatego ta grupa kobiet jest najczęściej diagnozowana i poddawana długotrwałej terapii oraz operacjom ginekologicznym. Coraz częściej prócz klasycznych zabiegów stosuje się nowoczesne takie jak: embolizacja (zamknięcie) naczyń macicznych, zabiegi histeroskopowe, laparoskopowe. Nadal jednak budzą one lęk wśród pacjentek na tyle duży, że czasami dochodzi do zaniechania terapii.

Leczenie farmakologiczne zazwyczaj zmniejsza objawy i dolegliwości poprzez działanie przeciwbólowe, ograniczenie krwawień, oraz  przyczynia się do leczenia niedokrwistości.

Najnowszy dostępny w Polsce preparat, hamujący objawy kliniczne mięśniaków, zawiera relugoliks – pierwszy doustny antagonista GnRH z terapią uzupełniającą.  Ten złożony lek występuje w tabletkach doustnych, jest stosowany w wygodny sposób 1 x dziennie. Preparat wywiera działanie hamujące na przysadkę mózgową, co zmniejsza wydzielanie hormonów i łagodzi objawy związane z występowaniem mięśniaków. Jednocześnie dzięki terapii uzupełniającej, zawierającej małe dawki hormonów płciowych (estradiol i octan noretysteronu), zabezpiecza organizm przed efektami hipoestrogenizmu (niedoboru estrogenów), m.in. przed uderzeniami gorąca, suchością pochwy, obniżeniem libido, objawami demineralizacji kości  – co wyróżnia ten preparat na tle pozostałych z grupy analogów GnRH.  Dawki substancji czynnych w tym innowacyjnym preparacie dobrane są tak, aby zmniejszyć objawy mięśniaków macicy oraz poprawić komfort życia pacjentki.

Preparat zalecany jest w terapii umiarkowanych do ciężkich objawów mięśniaków u kobiet  w wieku rozrodczym.  Może być stosowany bez przerwy. Wg badań klinicznych, jego zastosowanie  zmniejsza o ponad 84% utratę krwi u pacjentek a efekty obserwujemy już po 4 tygodniach stosowania. U niemal 50% pacjentek występuje zmniejszenie lub brak dolegliwości bólowych. Nowy preparat nie zwiększa ryzyka osteoporozy nawet przy długotrwałym stosowaniu, co wpływa na jego korzystny profil bezpieczeństwa.

Warto również wspomnieć o tym, że u kobiet w okresie rozrodczym cierpiących z powodu mięśniaków już po miesiącu stosowania tego preparatu pojawia się efekt antykoncepcji (nie ma potrzeby stosowania dodatkowych środków zapobiegających ciąży podczas tej terapii). Jednocześnie owulacje powracają stosunkowo szybko po odstawieniu leku -średnio po 23,5 dnia. Jest to szczególnie ważne dla pacjentek planujących ciążę.

Leczenie najnowszym preparatem umożliwia skuteczne ograniczenie dolegliwości spowodowanych mięśniakami. Zawarte w preparacie substancje hormonalne zwiększają komfort życia pacjentek, ograniczając takie objawy, jak uderzenia gorąca, nerwowość, zaburzenia snu, wahania nastroju – poprawia to tolerancję leku w czasie jego stosowania. Wg mnie ta nowoczesna, wygodna i skuteczna terapia mięśniaków niewątpliwie może przyczynić się do zmniejszenia liczby dużych i traumatyzujących zabiegów usunięcia macicy (histerektomii) u kobiet z mięśniakami.

Autor:

dr. Grzegorz Południewski

Lekarz – Ginekolog